vibrační trampolína | Nápady | TrhNapadu.cz

vibrační trampolína

Autor nápadu: Suchor2
2729
     K námětu jsem dospěl po mnohaletém neúspěšném léčení bolestí velkých kloubů nohy, které dospěly až do stádia artrózy nejvyššího stupně s úplnou absencí chrupavek. Fyzioterapeutka, která mne léčila, chodí však již dnes sama k nám do domu léčit se na zařízení, které jsem vytvořil a objednala si ho do své ordinace. Předpovídá jeho uplatnění v ordinacích, tělocvičnách, šatnách sportovišť, ale i v domácnostech.
    Vibrační trampolína (VT, VibroTrump)
    V základním provedení jde o nejmenší známou trampolínu, spojenou s vibrátorem umístěným pod její pružnou plošinou a pevně spojeným s ní prostřednictvím nevelké horní desky.
    Působení vibrací na klouby a na celý organismus mi bylo i předtím známo. Při použití samotného pevného vibrátoru, jako známé vibrační plošiny, ploché brusky a pásu, jsem však pociťoval spíše nebezpečí tvrdého destruktivního účinku na nemocné klouby, obzvlášť na zanícené. I po krátkém působení po dobu několika minut, pociťuje tělo v takovém případě únavu až bolesti v kloubech.
     V případě působení vibrací přes pružnou základnu, jako u trampolíny, jde však o zcela odlišné měkké působení, jehož výsledkem je spíše pocit posílení, ústupu únavy a předchozích bolestí v kloubech, pokud před terapií byly. Zajímavým poznatkem je i náhlý a trvalý ústup bolestí úponu achilovky pouhým několikaminutovým působením takových vibrací na samotné chodidlo.
     Výsledkem takového působení je i příjemný pocit oživení proudění krve téměř v celém těle, hlavně v dolních partiích. Zde dochází pravděpodobně k intenzifikaci proudění oběhových tekutin působením jejich setrvačnosti při jednosměrné možnosti proudění v řečišti.
      Moje 61 letá první dcera se občas zbavuje takovými vibracemi i bolestí zad, takto vybavená trampolína se stala důležitým vybavením pokoje, neustále připraveným k použití, protože každý si na ni rád stoupne, nebo sedne, včetně dětí. Dá se sklopit a pověsit na zeď.
     Vibrační bruska na plocho, kterou jsem použil, se již nevyrábí a nemám možnost zkoušet všechny brusky, které jsou v prodeji. Navíc, zdá se mi, že mají příliš vysoké frekvence a malé amplitudy kmitání. Nemám možnost ani objednat někde vhodnější
vibrátor příložného typu, přednostně regulační, jenž by se dal k plošině trampolíny připevnit konzolou. Takže nemohu ani splnit přání paní doktorky a vyrobit pro ní takové zařízení.
     Zařízení ve variantě pouhé vibrační trampolíny (VT) je tedy ve stádiu existujícího funkčního vzorku, ověřeného mnoha uživateli a s pozitivním stanoviskem profesionálního terapeuta. Navíc, na takové provedení trampolíny jsem vypracoval a podal přihlášku vynálezu v Dejvicích (PV 2018-503). Prioritu duševního vlastnictví na takový předmět by tím již nemohla získat jiná osoba ani firma ve světě. Pro případné získání patentu by bylo nutno provést do tří let průzkum novosti s negativním výsledkem, spolu se získáním patentů ve více zemích a s objednáním nějaké služby by to stálo asi 100 tisíc Kč. Výsledkem by však mohla být možnost prodeje licencí, až licence výlučné. Sám bych rád přenesl celou možnost podnikání, včetně patentoprávního, na společnost budoucího výrobce.
     Technologická příprava samotné výroby by vyžadovala určité změny existujících trampolín, nejlépe malých hranatých s madlem a to pro vedení elektrických vodičů a ovladačů v rámu. Ty by se daly objednat u výrobců a tak by mohla výroba spočívat převážně jen v montáži nakupovaných dílů, expedici a marketingu. Madla trampolíny by mohla být výhodně sklopná pro možnost její zavěšení v místnosti, podobně jako kolo.
     Rodeotrampolína a vibrorodeotrampolína (RT a VRT)
    Idea vibrační trampolíny má své pokračování ve směru využití pro posilování celého těla. Podobně jako běžící pásy s elektrickým pohonem (i takové existují), tak i trampolína s pohonem by mohla zaujmout místo taktéž i v domácnostech. Jde o uskutečnění složitého třírozměrného a rotačně-kývavého pohybu horní desky trampolíny pro částečnou simulaci pohybů vzpouzejícího se zvířete ve variantě rodeotrampolíny (RT, RodeoTrump). V nejdražší variantě má být rodeotrampolína vybavena ještě i vibrátorem (VRT, VibroRodeoTrump).
     V případě RT má čelit stojící člověk, držící se za madlo, programovaným změnám polohy plošiny, reakcemi svalů nejen dolních končetin, ale prakticky až celého těla. Má mít možnost měnit program těchto pohybů, až po zapínání a vypínání. V případě VRT má být taková rodeotrampolína vybavena ještě i vibrátorem, podobně jako vibrotrampolína VT. Rodeotrampolína může posilovat svalstvo celého těla i úpony vnitřních orgánů, mnohem intenzivněji, než známý elektrický rodeosimulátor, na němž člověk sedí.
     Pohyby rodeoplošiny lze uskutečnit s pomocí dvou malých motorů, pákových převodů, programátoru a ovladače. Takový ovladač může být společný pro ovládání i vibrátoru a pro zapínání a vypínání.
     Vývoj a konstrukční provedení variant RT a VRT by mohly být zadány VUT Brno, nebo ČVUT Praha po předchozím přihlášení základních principů, jako vynálezu. Tuto proceduru bych snad ještě uměl připravit.
     Všechny popsané varianty trampolíny by mohly nést logo výrobce, případně výhodné reklamy. Nelze vyloučit možnost získání dotace ze strany sektoru zdravotnictví, sportu, nebo i pojišťovny na celý projekt.
     Domácí a kapesní přenosná trakce
     Domácí trakci s pomocí pružiny nebo gumicuku, uvázaných k botě a k nějakému předmětu, k topení, ke stromu, nebo k podobné botě naproti ležícího hráče v kabině
během přestávky nějakého utkání, či tréninku, používám již několik let. Přináší obrovskou náhlou úlevu všech kloubů a úponů, ale zbavuje i bolestí páteře a to i v akutních případech. Během trakce jediné nohy v leže působením síly pouze 2 až 3 kg (20 – 30N), nejlépe jednou pružinou ze známého posilovače ramen, lze číst, sledovat televizi, nebo i spát.
     Bota nebo sportovní obuv může být vybavena zalitým poutkem v podrážce (dle spodní části obrázku) a přenosným zařízením pro trakci je pak již jen lehká skoro kapesní pružina se dvěma tkaničkami na obou koncích. Neskutečnou úlevu si tím může kdekoliv dopřát turista při dlouhé chůzi, obzvlášť horský nosič břemen, ale i sportovec po výkonu, anebo o přestávce. Parametry nejvhodnější pružiny jsou známy, musí být vinuta předpjatě.
     Toho, kdo používá takovou trakci jediné nohy, přestanou bolet záda. Taková zkušenost byla zveřejněna v časopisu Meduňka. Mnoho sportovců, trpících bolestmi zad může taková pružina v kapse zachránit před předčasným ukončením kariéry, anebo před porážkami z důvodů bolestí při hře (autor sám ještě hraje tenis díky této terapii).
     Bota či sportovní obuv se zalitým poutkem může výhodně nést reklamní logo, dalo by se uvažovat o dohodě například s pojišťovnou o financování vývoje a přípravy výroby celého programu tohoto fyzioterapeutického a posilovacího programu ve spojení s reklamním používáním jejího loga. I tento námět je chráněn jen ve fázi české přihlášky vynálezu.
      Na náměty vibrační trampolíny a přenosné trakce jsou připraveny nákresy.

Diskuze:

..buďte první, kdo okomentuje tento nápad..

Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.

Confirm